Green Tea

Yeşil çay, sakinleştirici ve stres önleyici etkileriyle farklı bir tat sevenler için bir başka seçenek. Aynı zamanda bu çay sindirim sürecini de hızlandırır ve gün içinde kendinizi daha dinç hissetmenize yardımcı olur. Metabolizmayı hızlandırdığı bilinen tarçın, yeşil çay ile iyi gider. Hoş aromasıyla popüler olan tarçınlı yeşil çay, kilo vermeye yardımcı olan bir içecektir. Ayrıca Yeşil çay fiyatları normal çaylara göre daha uygun fiyatlıdır. 

The Boba Co Yeşil Çay Çeşitleri Nelerdir? 

Yeşil çay çeşitleri, aroma ve paketleme şekli gibi farklı özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Her ihtiyaca ve her zevke uygun bir seçenek bulunabilir. Sade yeşil çay genellikle tercih edilir çünkü tadı tatlandırılabilir. Saf yeşil çay yaparken, kendi karışımınızı yaratmak için farklı otlar ve tatlar ekleyebilirsiniz. Farklı tatları sevenler için pandan yeşil çayı hem lezzetli hem de vitamin açısından zengindir. Yeşil çay içerken biraz ekşilik istiyorsanız ananas seçeneklerini deneyebilirsiniz.

Şifalı Zencefil Yeşil Çay, boğazınızı rahatlatırken detoks yapmanıza yardımcı olur. Marakeş çayı olarak da bilinen bu lezzet, farklı kültürlerden içecekleri denemeyi sevenler için idealdir. Antioksidan özelliği ile bilinen bergamot, yeşil çay ile birleştiğinde etkili bir temizleyici oluyor. Bu nedenle bergamotlu yeşil çay, diyetinize ekleyebileceğiniz sağlıklı bir seçenektir.

Sencha Çayı 

Özel bir Japon çayı olan Sencha, özenle seçilmiş çay yapraklarının 15-20 saniye boyunca buharda pişirilmesi, ardından kıvrılması, ısıtılması ve kurutulmasıyla elde edilir. Daha güçlü bir tada sahip olan ve çok sıcak su ile demlendiğinde biraz acı olan Tea Sencha, daha düşük bir sıcaklıkta (örneğin, 80 derecelik bir su sıcaklığında) su ile demlendiğinde hafif bir tada sahiptir. Faz sıcaklığını tercihinize göre manuel olarak tanımlayabilirsiniz.

Sencha, Japonya'da en çok tüketilen çaydır. Yetiştirildiği bölgeye ve hasat edildiği mevsime göre tadı değişen Sencha yeşil çayının birçok çeşidi vardır. Nisan ve mayıs aylarını kapsayan ilk hasat genellikle en iyi Sencha olarak adlandırılır. Japon çay kültüründe önemli bir yer tutan yeşil çay, dünya genelinde giderek daha fazla tüketilmektedir.

Japanese Sencha Çayı 

Sencha, bir Japon yeşil çayı türüdür. Zümrüt yeşili bir renge sahiptir ve çok popüler bir Japon çayıdır. Diğer tüm yeşil çaylar gibi sencha da Camellia sinensis bitkisinden elde edilir. Çay yapraklarını hasat eden ilk Japon, Camellia sinensis bitkisi ile sencha çayı yapmaya hak kazandı. Sonra hasat ettikleri çay yapraklarını buğuladılar. Bu işlem 20 saniye sürer.

Camellia sinensis bitkisinin yaprakları buharın etkisi altında kıvrılır. Son adımda, çay yapraklarına ısı uygular ve ardından kuruturlar. Tüm bu işlemlerin sonucunda sencha, Japonların çok sevdiği bir lezzettir.

Genmaicha Çayı

Genmaicha, özel bir Japon çayı olan "Sencha"nın yapraklarının kavrulmuş kahverengi pirinç ile karıştırılmasıyla elde edilir. Adı Japonca'da "kahverengi pirinç çayı" anlamına gelir. Bazı pirinç taneleri kavrulduğunda patlayarak patlamış mısır benzeri bir görünüm alır. Yeşil çayın klasik tadından farklı bir tat arayanların tercihi Genmaicha. Yeşil çayın hafif çimenli aromasını özellikle sevmeyenler, çayın kavrulmuş pirinç taneleri yeşil çay aromasını bastırdığı için Genmaicha'nın tadına bayılacaklar. Genmaicha, Japonya'da özellikle suşi yemekten sonra ağızda kalan tadı gidermek için popüler bir çaydır.

Green Menthos Çayı

Menşei çin olan Green Menthos çayı kurutulmuş nane aromalıdır. Yoğun yeşil çay tadını sevenler için Green Tea çayı idealdir. Soğuk algınlığına çok iyi gelen Green Menthos çayını 10,25,50 gibi farklı gramdaki paketler satılmaktadır. 

Sakura Cherry Çayı 

Sakura, Japonya'daki Prunus ağacının çiçekleridir ve Japonca'da bulutu temsil ederler. Çiçekler her yıl Ocak ayında Okinawa'da açmaya başlar ve Mart ayının sonuna kadar devam eder. Japonya'da ağırlıklı olarak festivallerde içilen sakura çayı, yapraklarından gelen özel bir tada sahiptir. Sakura, kiraz çiçeği olarak da bilinir ve Japon kültüründe çok özel bir yere sahiptir. Sakura, ilkbaharın başında yavaşça açılır, ancak çok hızlı düşer. Sakura, Japonya'da yeniden doğuşun bir simgesidir ve Japonya'da her yıl Sakura Zensen adlı iki haftalık bir festival düzenlenir.

Yeşil Çay Nasıl Tüketilmelidir? 

Yeşil çay diyetinin bir parçası olarak düzenli olarak çay içilmesi tavsiye edilir. Ancak çayın günün belirli saatlerinde alınması üründen daha fazla fayda elde edilmesini mümkün kılmaktadır. Çok fazla kafein içerdiği için egzersizden önce en iyisidir. Sabah çok erken içilmemesi gereken çay, en erken saat 10.00 ile 11.00 arasında içilmelidir. 
Yemeklerden birkaç saat sonra ve öğün aralarında tüketmek idealdir. Özellikle demir gibi gıda bileşenlerinin emilimini engellememesi için yemekten hemen sonra tüketilmez. Kafein içerdiği için yatmadan hemen önce içilmesi önerilmez. Kafein içerdiğinden ve uykusuzluğa neden olabileceğinden, yatmadan en az iki saat önce alınması en iyisidir.

Yeşil Çay Nasıl Demlenir? 

Yüksek kaliteli çay yaprakları kullanın. Diğer çay aromalarıyla karışmasını önlemek için farklı bir demlik seçin. Islatma için cam, seramik, kil, çanak çömlek veya paslanmaz çelik su ısıtıcıları seçin, plastik ve alüminyumdan kaçının. Musluk suyu veya sert su yerine arıtılmış veya filtrelenmiş su kullanın.

Çok sıcak veya kaynayan su, çaydaki bileşikleri yok eder ve antioksidan seviyelerini düşürür. Tadını da etkiler. Yeşil çay yapmak için ideal sıcaklık aralığı 8085°C'dir (geleneksel Çin yeşil çayları biraz daha yüksek sıcaklıkta demlenir). Su sıcaklığını ölçecek bir termometreniz yoksa suyu kaynatıp biraz ısınmasını bekleyebilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR