ThebobaCo WhiteTea: Beyaz Çay Nedir, Nasıl Üretilir?

Beyaz çay, ülkemizde Uzak Doğu’dan gelen hem renksiz hem de kokusuz bir bitki çayıdır. Uzak Doğuda yetiştirilen bu bitki son yıllarda ülkemizde popüler hale gelmiştir. Hafif bir bitki çayı olmasının yanı sıra antioksidan özelliği ile de yeşil çay gibi tercih edilen beyaz çay, camellia sinensis bitkisinden üretilmektedir. Beyaz çay bitkisi yaprakları tamamen açılmadan tomurcuk halindeyken ince beyaz tüylerle kaplıdır. Tomurcuk açmadan önce hasat edilen bu bitkiye üzerindeki ince beyaz tüylerden dolayı Beyaz çay adı verilmektedir. 

Tomurcuk halindeyken toplanan bu bitki hızlı bir şekilde kurutularak en az işleme yapılarak taze bir çay elde edilmektedir. Günlük yaşantımızda çoğu zaman stres ve yoğunluktan dolayı beslenme sorunu yaşanmaktadır. Çoğu zaman tüketilen hazır gıdalar içerisinde bulunan katkı maddeleri nedeniyle bağışıklık sistemini kötü etkilemektedir. Günlük yaşantımızda vücudunuzda toplanmış olduğunuz toksinleri ve kötü beslenmenizin getirmiş olduğu bağışıklık sisteminin zayıflığını, antioksidan bakımından zengin olan renksiz ve kokusuz Beyaz çay içerek atabilirsiniz. 

Kökeninin Çin’e dayandığı bilinen beyaz çay, diğer çay çeşitlerine göre daha az işlem gördüğü için antioksidan bakımından zengindir. Beyin gelişimini desteklediği bilinen beyaz çayın hücrelerin yenilenmesi için de yararı olduğu bilinmektedir. Beyaz çayın asıl bilinen en önemli özelliği ise içerdiği kateşin sayesinde vücudun kanser hücrelerini üretmesini engellemektedir. Hindistan, Çin, Tayvan, Nepal ve Tayland bölgelerinde yetişen beyaz çay üretim yöntemlerine göre de çeşitleri ayrılmaktadır. Metabolizmayı etkileyen ve kilo vermeyi de sağlayan bu çayın içerisinde düşük miktarda da olsa kafein yer almaktadır. Beyaz çayın üretimi de oldukça basit bir işlemdir. Bahar mevsiminde tomurcuk açmadan toplanan bu bitkiler doğal bir şekilde kurutularak elde edilmektedir.

Beyaz Çayın Faydaları Nelerdir?

Beyaz çay faydaları arasında ilk sırada içerisinde bulunan antioksidan ile vücut direncini destekleyici özelliği olması yer almaktadır. Beyaz çayın içerisinde az da olsa bir miktar kafein bulunmaktadır. Sağlıklı bir yaşama adım atmak isteyenler kafeini daha az tüketmek için beyaz çay tercih edebilirsiniz. Gün içerisinde yaşanılan stres ve gerginliği azaltmak için de kullanılan beyaz çay, kilo vermek isteyenlerin de sıklıkla kullandığı bir yöntem haline gelmiştir. 

 

Hücre yenileyici özelliği olan bu bitki çayının ciltte meydana gelen egzama, akne veya kepek gibi sorunları da ortadan kaldırmaktadır. Kan şekerini düşüren ve insülin seviyesini normalleştiren Beyaz çay, şeker hastalığı olan bireyler tarafından da kullanılabilmektedir. 

 

Beyaz çay tüm hastalıklarda iyileştirici özellik göstermediği için mutlaka tüketmeden önce doktora danışılmalı uygulanan tedavinin yanı sıra izin verilen ölçüde tedaviyi desteklemek amacıyla kullanılmalıdır. Son dönemlerde özellikle sosyal medya aracılığı ile de popüler hale gelen ve uzak doğu kültürünü yansıtan beyaz çay C ve K vitamini açısından da oldukça zengin bir bitki çayıdır. Diğer bitki çaylarına göre daha az fermantasyon işlemi gördüğü için daha sağlıklı olduğu bilinen bu bitki çayında içinde bulunan antioksidanlar sayesinde ciltte kırışıklık karşıtı etki yapmaktadır. Ancak her besinin fazla tüketildiğinde zararı olduğu gibi beyaz çay da fazla tüketildiği zaman vücutta çeşitli hasarlara yol açabilmektedir. Bu yüzden Beyaz çay tüketirken gün içerisinde önerilen miktarlar doğrultusunda tüketmeye özen göstermelisiniz.


Beyaz Çay Çeşitleri Nelerdir? 

Üretim şekillerine göre farklılık gösteren beyaz çaylar sade tüketilmesinin yanı sıra içerisin de kullanılan bazı bitki ve meyveler ile farklı lezzetler haline gelebilmektedir. The BobaCo markasının kalitesi ve eşsiz lezzeti ile sunmuş olduğu beyaz çaylar, yeni tatlar ile buluşarak eşsiz bir uyum yakalamıştır. Creamy Jasmine (Vanilya ve Yaseminli Beyaz Çay) içerisinde bulunan yeşil ve beyaz çay, Roma papatyası ile eşsiz bir uyum yakalamış vanilya ile tatlı bir krema tadı vermiştir. Yasemin çiçeğinin zarafetini taşıyan bu bitki çayında eşsiz bir  lezzet şöleni ile karşılaşabilirsiniz.

 

The BobaCo  markasının sunmuş olduğu Lady T. (Çilek ve Ananaslı Beyaz Çay) gül yaprakları ile de harmanlanmaktadır. Tadı ve kokusu ile deneyenlerin beğenisini ve takdirini kazanan Lady T. İçerisinde yeşil çay, beyaz çay, çilek, ananas ve papaya bulunmaktadır. Kullanılan çilekler dondurularak kurutulduğu için kendine özgü bir lezzet ve ferahlık barındırmaktadır. Yeşil ve beyaz çayın birlikte kullanılması ile çayda ki antioksidan özellik artırılmıştır. Çay içerisinde meyvelerin kullanılması ile birlikte de damakta hoş bir tat bırakmaktadır. 

 

Beyaz Çay Nasıl Demlenir?

Kalitesinin yanı sıra eşsiz lezzetleri bir araya getirmesi ile The BobaCo, beyaz çay kültürünü farklı bir boyuta taşımaktadır. Beyaz çayın faydaları göz önüne alındığında farklı ve sağlıklı bitki, meyveler ile bir araya geldiğinde hem etkisi artmakta hem de damakta bıraktığı tat güzelleşmektedir. The BoboCo, beyaz çayı vanilya, yasemin, ananas gibi çeşitli lezzetler ile buluşturarak hem tadını hem de vücutta ki etkisini arttırmıştır. 

 

The BobaCo markasının Lady T.  Ya da Creamy Jasmine çaylarından damak zevkinize uygun olanı seçtikten sonra demleme aşamasına geçebilirsiniz. 250ml suyu 75-80 C kadar ısıttıktan sonra 2 gr The BobaCo beyaz çaydan koyularak 2 ila 3 dakika arasında demlenmeye bırakılmaktadır. Seçmiş olduğunuz The BoboCo çay ile keyifli ve sağlıklı bir gün geçirebilirsiniz. Yoksa siz hala denemediniz mi?

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR