Siyah Çay Çeşitleri

Bütün dünyada en çok tercih edilen ve üretilen çay çeşidi, siyah çay olarak bilinmektedir. Temelde yeşil çayla aynı bitkiden oluşan siyah çay, özel işlemlerden geçirilerek elde edilmektedir. Diğer çay türlerine göre farklı bir tat ve görünüme sahiptir. Siyah çay yapımında kullanılan teknikler, çayın demini çoğaltmakta ve rengini daha koyu bir hale getirmektedir. 

Siyah çay çeşitleri, yapımında kullanılan bitkinin türüne ve içeriğine katılan ekstra aromalara göre belirlenmektedir. Damak tadına ve zevkine göre birçok çeşit siyah çay bulunmaktadır. Çeşitler arasında en çok tercih edileni tam yapraklı siyah çaydır. Yaprakların bütün halde kullanılmasıyla elde edilen bu çeşit, en kaliteli siyah çay olarak nitelendirilmektedir.

Siyah çay çeşitleri, yaprak şekillerine ve kullanım alanlarına göre isimlendirilmektedir. Bu çeşitler; kırık yapraklı, küçük parçalı, toz, partiküllü olarak sınıflandırılmaktadır. The Bobaco bünyesindeki çeşit çeşit siyah çay sayesinde en güzel lezzet deneyimleri sonuna kadar yaşanmaya devam etmektedir. The Bobaco, son kalite üretimi ve müşteri memnuniyetini en önemli prensibi haline getirmiş bir markadır. İçeriğinde bulunan çeşit çeşit aromalara sahip siyah çaylar ile her yudumda farklı bir deneyim yaşayın!

Siyah Çay’ın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Siyah çay, diğer çay çeşitlerine nazaran daha fazla tercih edilmektedir. Bu durumun nedeni elbette ki içiminin verdiği zevk ve keyiftir. Bununla beraber siyah çay, pek çok faydaya sahip bir içecek olarak da bilinmektedir. Keyifli içimi ve lezzeti sayesinde içimizi ısıtan siyah çayın faydalarını sıralamak istersek:

  • Şekersiz bir şekilde içildiğinde diş sağlığının gelişmesine yardımcı olmaktadır.
  • Kalp sağlığını koruyucu etki göstermektedir.
  • Konsantre olma konusunda yardımcı olmakta, dikkat odağını güçlendirmektedir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirici etki göstermektedir.
  • Antioksidan seviyesi yüksektir.

Türkiye’de ve dünyanın her yerinde bolca tüketilmekte olan siyah çay, pek çok faydaya da sahip olan bir içecektir. Sohbetlere ve kahvaltı sofralarına keyif katan lezzeti sayesinde çokça tercih edilmektedir. Bununla beraber siyah çay kullanımının gün içinde belirli sayıda olması gerekmektedir. Gün içerisinde 3 – 4 kupadan fazla tüketildiği takdirde bazı zararlar verebilmektedir. Bu zararları sıralamak istersek:

  • Demir eksikliğine neden olmaktadır.
  • İçeriğinde bulunan az miktardaki kafein çarpıntıya neden olabilmektedir.
  • Tansiyon hastalarının tansiyonunu etkileyebilmektedir.

Siyah Çay Nasıl Tüketilir?

Siyah çay pek çok çeşitte tüketiliyor olsa da asıl tüketilme şekli demleme yöntemi olarak tanımlanmaktadır. Sallama veya poşet çay yöntemleri çayın asıl tadını almayı engellemektedir. Bu nedenle tercih edilmesi gereken en güzel yöntem demleme yöntemidir. Kişi sayısı baz alınarak 3 – 4 yemek kaşığı arası çay kullanılmaktadır. Demleme süresi çok önemli olduğu için çaydanlık ocaktan hemen alınmamalıdır.

Bununla beraber siyah çay demlenirken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, çayın dibe çöktüğünden emin olunmasıdır. Çayın demlendiğini anlamanın en pratik yolu demliği bu şekilde kontrol etmektir. Kısık ateşte yavaş yavaş demlenen siyah çay, en güzel sohbetlerinize eşlik edecek lezzetli bir alternatiftir.

Siyah çay pek çok çeşide sahip olmasıyla da tercih edilen bir çay çeşididir. Siyah çay deneyimini farklılaştırmak isteyen herkes için farklı aromalarla çeşitlendirilen pek çok siyah çay çeşidi bulunmaktadır. Çikolatalı, bergamotlu, mangolu, portakal ve tarçınlı gibi pek çok çeşit müşterilerin beğenisine sunulmaktadır.

Siyah Çay Fiyatları

Siyah çay fiyatları, içerdiği ürünün kalitesine ve menşei olduğu ülkeye göre değişkenlik göstermektedir. Bununla beraber içeriğindeki aromaların türü de fiyatlandırma sistemini etkilemektedir. Ancak siyah çay, günümüzde vazgeçilmez bir içecek olduğu için fiyat kaygısı olmadan tüketilmektedir. Bununla beraber oldukça bütçe dostu bir yapıya sahip olan siyah çay, keyifle tüketilen bir içecek olmaya devam etmektedir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR